Godziny otwarcia

Supermarket Stokrotka

19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ja i Ty

Data publikacji: 30 sierpnia 2022

Po raz kolejny Galeria Emka dołączyła do partnerów Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ja i Ty, który w tym roku odbędzie się w dniach 6 – 10.09 w Koszalinie.

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ja i Ty odbywać się będzie „Jedna chwila…” i potrwa od 6 do 10 września w Koszalinie. Na Festiwalu pokazanych zostanie czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji m.in. francuskiej, włoskiej, polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, tajwańskiej czy kanadyjskiej.

W tym roku o statuetki Motyla 2022 powalczy 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich, a w jury konkursu zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich będzie m.in. wystawa prac powstałych w ramach Fotokonfrontacji, odbywających się w Dźwirzynie, gdzie spotkali się fotograficy oraz modele z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi Wojciech Szwej – twórca Fotokonfrontacji, tegoroczne prace są efektem wyzwania podjętego przez artystów w poszukiwaniu nowych pomysłów estetycznych, starciem silnych osobowości po obu stronach obiektywu. Rezultaty pokazują jak różnie można rozumieć i starać się przełożyć na obraz temat niepełnosprawności artystycznie, kreatywnie i odważnie. Każda praca to osobna historia, a cała wystawa stanowi opowieść o pięknych, silnych i inspirujących ludziach.

Drugą wystawą zaprezentowaną w ramach Festiwalu będzie wernisaż prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, który w sierpniu 1980 brał udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni. Jest autorem m.in. słynnego zdjęcia Lecha Wałęsy skaczącego przez płot.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będzie Również konferencja, w tym roku, pod hasłem „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” zorganizowaną we współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka z Wrocławia. Odbędzie się ona 7 września i oparta będzie na konkretnych przykładach i na życiowej praktyce. Zorganizowane zostaną cztery panele tematyczne, których punktem wyjścia będzie prezentacja tzw. „żywego przykładu” czyli osoby z niepełnosprawnością (po wypadku, nagłej chorobie etc.). Opiekunem merytorycznym jest prof. Wojciech Otto, filmoznawca, profesor UAM, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych.

6 września, podczas inauguracji Festiwalu, odbędzie się także koncert Grzegorza Płonki, którego to historia była inspiracją do filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke. Film zostanie wyświetlony po koncercie artysty.

Serdecznie zapraszamy na 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ja i Ty

Szczegóły na https://integracjatyija.pl

19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ja i Ty

Copyright © LCP Corentin Investments

Projektowanie i tworzenie stron internetowych Koszalin