Godziny otwarcia

Supermarket Stokrotka

Leonardo da Vinci w Galerii EMKA!

Data publikacji: 23 czerwca 2023

Ruszyła nasza wakacyjna wystawa „Leonardo da Vinci - Ex Machina“ prezentująca niesamowite konstrukcje i machiny, jakie powstały dzięki geniuszowi wybitnego, włoskiego artysty.

Leonardo da Vinci, a właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci to włoski artysta, autor znanych na całym świecie obrazów Mona Lisa czy Ostatnia Wieczerze, ale także uczony, rzeźbiarz, architekt, inżynier, anatom, matematyk, filozof, muzyk czy pisarz. Te mniej znane oblicza artysty będzie można poznać na wakacyjnej wystawie w Galerii EMKA. Wystawa pt. “Leonardo da Vinci – Ex Machina“, to przegląd kilkudziesięciu machin, urządzeń i konstrukcji, które pokazują geniusz włoskiego malarza i odkrywcy. Nie tylko będzie można je obejrzeć, ale część z nich także dotknąć, wprawić w ruch czy poznać tajniki funkcjonowania.

Leonardo da Vinci, „człowiek renesansu“, chociaż żył ponad 500 lat temu, do dzisiaj wprawia w zachwyt i zdumienie. Jego wynalazki, machiny i pomysły znalazły odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia i mało kto wie, że do jego pomysłów należą np. takie projekty machin jak: automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie.

Przez całe wakacje, wszyscy odwiedzający Galerię EMKA, na własne oczy będą mogli podziwiać nowatorskie pomysły i rozwiązania, jakie kilkaset lat temu wprowadził Leonardo da Vinci.

Na wystawie, która potrwa aż do 8 września, będzie można zobaczyć eksponaty, które zostały stworzone we Włoszech przez wykwalifikowanych włoskich rzemieślników na podstawie szkiców Leonarda da Vinci. Są to szkice, które można zobaczyć m.in. w Kodeksie Atlantyckim..

W doktrynie uważa się, że niektóre szkice Leonarda wyprzedziły epokę, a elementy do stworzenia zaprojektowanych machin zostały wynalezione dopiero w kolejnych wiekach, wiele lat po śmierci Leonarda. W EMCE możemy podziwiać większość z nich.

Unikatowe w swojej formie są np. eksponaty interaktywne np. przekładnia ślimakowa czy też łożyska kulkowe, ponieważ mogą być dotykane i każdy może sam na własnej skórze sprawdzić, jak wynalazki Leonarda powinny działać.

Eksponaty, które można obejrzeć obecnie w Galerii EMKA powstały w dużej mierze z materiałów, które dostępne były w epoce renesansu.

Wystawa to prawie 50 eksponatów, cyfrowe reprodukcje obrazów oraz machiny (część z nich interaktywna). Na szczególną uwagę zasługują Skrzydłowiec, Rydwan szatkujący, Samochód, Łódź, Most Łukowy, Dźwig Pierścieniowy oraz Karabin Maszynowy.

Do tej pory wystawa prezentowana była w kilkudziesięciu krajach, w tym kilku europejskich: w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji, Rumunii, Czechach i Grecji.

Wystawa „Leonarda da Vinci - Ex Machina” dostępna jest dla odwiedzających Galerię EMKA 7 dni w tygodniu (również w niedziele niehandlowe) w godzinach otwarcia galerii.

Wstęp jest bezpłatny

Regulamin wystawy

Zapraszamy na spotkanie ze sztuką!

 Leonardo da Vinci w Galerii EMKA!

Copyright © LCP Corentin Investments

Projektowanie i tworzenie stron internetowych Koszalin